Melyik állítás igaz arra a konfliktusra, ami éppen most foglalkoztat? Jelöld be az ötös sklálán, hogy mennyire igaz az állítás arra a helyzetre, amiben most vagy!
Egyáltalán nem igaz: 1
Teljes mértékben igaz: 5
Tudatosodik bennünk, hogy konfliktushelyzet alakult ki. Azonosítjuk magunkban a konfliktusban érintettek körét és a konfliktus tárgyát. Jellemzően felnagyítjuk a felismert konfliktuselemeket. Megjelennek bennünk a konfliktust kísérő érzelmek, a méreg, a düh.
Egymás tudomására hozzuk, hogy konfliktusban állunk egymással. Ez történhet verbálisan, közvetlenül: megmondjuk, a másiknak mi a bajunk. Közvetett módon is kifejezhetjük, hogy valami nem tetszik: küldhetünk metakommunikációs jeleket, megváltoztathatjuk az addig szokásos kommunikációs módot, stílust. Korlátozhatjuk a kommunikációnkat, vagy meg is szüntethetjük azt.
Ha erős a felindultságunk, tudatunk beszűkül, elveszítjük józan ítélőképességünket, csökkennek elemi kognitív készségeink. Testünk veszélyként értékeli a helyzetet, felkészül a menekülésre vagy a támadásra. Aktivitásba lép a vegetatív idegrendszer: szaporává válik szívverésünk, felgyorsul légzésünk, izmaink megfeszülnek. Amint elmúlik a stresszhelyzet, újra egyensúlyi állapotba kerülünk. Ha hosszú távon nem sikerül megoldani a konfliktust, állandósul a szorongás, a stressz, szervezetünk nem tud megpihenni. kóros tünetek keletkeznek: alvászavar, szorongás, ingerlékenység, gyomorproblémák, migrén, szív és érrendszeri betegségek, immunrendszer gyengesége stb.
Segít, ha érzéseidet, problémádat megosztod egy hozzád közel álló emberrel.
Megfogalmazzuk álláspontunkat, érdekeinket, szükségleteinket, ezeket ütköztetjük a másik féllel, meghallgatjuk a másik felet és jó esetben meg is halljuk, amit mond.
Ebben a fázisban van utoljára esélyed arra, hogy saját erődből, harmadik személy segítsége nélkül rendezd a konfliktust. Ha sikerül lehiggadnod, visszanyerned normál tudatállapotodat, akkor erre nagyobb az esélyed. Szakembert, mediátort már ebben a szakaszban is bevonhatsz, ha valami miatt mégsem látod a kiutat.
Bemerevednek az álláspontok. Pozíciónk tartása, megvédése nagy fontosságra tesz szert, akár az érdekeink rovására is. Már nem akarjuk meghallani a másikat, a másik álláspontjából leginkább csak a számunkra elfogadhatatlant halljuk meg, de még szóba állunk a másik féllel. Ebben a fázisban megrekedhet a konfliktus, ha nem vonnunk be külső segítséget, mert már nem teszünk erőfeszítéseket a valós megoldás megtalálására. Ehelyett játszmázhatunk, önigazolásokat gyárthatunk, elbeszélhetünk a másik mellett.
Ha hatékonyan és gyorsan meg akarod oldani a helyzetet, fordulj szakemberhez! A barátok, kollégák, családtagok nem alkalmasak a közvetítésre a polarizáció szakaszában levő vitában. Hiányzik ehhez a szakmai felkészültségük, tanácsokat adnak, - amik róluk és nem rólad szólnak, - óhatatlanul bevonódnak a konfliktusba (ezt szociális fertőzésnek hívjuk).
A felek már nem beszélnek egymással. Ez az a fázis, mikor már nem tudunk egy levegőt szívni a másikkal, látni sem bírjuk, nem vagyunk hajlandóak leülni vele tárgyalni.
Ha hatékonyan és gyorsan meg akarod oldani a helyzetet, fordulj szakemberhez! Ebben a szakaszban a mediátor ún. sétáló mediációval - a felekkel külön-külön tárgyal - tud segítséget nyújtani. A barátok, kollégák, családtagok nem alkalmasak a közvetítésre a szegregáció szakaszában levő vitában. Hiányzik ehhez a szakmai felkészültségük, tanácsokat adnak, - amik róluk és nem rólad szólnak, - óhatatlanul bevonódnak a konfliktusba (ezt szociális fertőzésnek hívjuk).
Gyűlölködéssel teli, destruktív szakasz. A felek egyetlen célja a másik megsemmisítése, ennek a célnak az eléréséért semmi sem túl drága, nem bánják, ha anyagi, erkölcsi kár éri őket, ha azzal a másiknak árthatnak, annak szenvedést okozhatnak, megsemmisíthetik egzisztenciálisan, vagy morálisan. „Tönkreteszem, még ha abba beledöglök is.” állapot. Szélsőséges esetben a másik fizikai megsemmisítése is áhított céllá válhat.
Rossz hírem számodra, hogy ebben a szakaszban nem lehetséges a konfliktus békés rendezése, még külső segítséggel sem. Békés rendezésre akkor lesz lehetőség, ha lehiggadtatok. A konfliktusba beléphetnek külső fékek: jogászok bevonása, feljelentés stb.
A másikkal való mérkőzés rengeteg energiát emésztett fel, de mostanra kimerültél. Esetleg beléptek külső fékek is, amik hozzájárultak a lenyugváshoz.
Külső segítség - mediátor - bevonásával esélyed nyílhat a konfliktus győztes-győztes kimenetelű rendezésére. Mediátor nélkül általában az a vesztes fél, aki hamarabb kimerül a konfliktusban és az nyer, aki tovább bírja idegekkel, anyagi erőforrásokkal.