A teszt segítségével megtudhatod, melyik az a konfliktuskezelési stílus, amelyet a leggyakrabban használsz olyan helyzetekben, mikor saját szándékod eltér mások szándékaitól. A teszt kitöltése körülbelül 3 percet igényel.
A tesztben ötször öt kifejezéssel fogsz találkozni. A kifejezéseket egy ötös skálán rangsorold aszerint, hogy azok mennyire jellemzőek Rád, mikor másokkal konfrontálódsz. Az 1 azt jelenti a leginkább jellemző, míg az 5 azt jelenti, hogy a legkevésbé jellemző Rád.
Képzeld el, hogy konfliktushelyzetben vagy! Ne gondolkozz sokat, az első benyomás a legmegbízhatóbb!
Az önérvényesítés (vízszintes tengely) mentén, amely azt jelenti, hogy a személy minden mértékben törekszik saját szándékainak érvényesítésére, és az együttműködés (függőleges tengely) mentén, amely azt jelenti, hogy a személy milyen mértékben törekszik a másik szándékainak érvényesítését elősegíteni. Így összesen öt konfliktuskezelési stílust különböztetünk meg.
A saját igények háttérbe szorításán, a másik érdekeinek feltétel nélküli elfogadásán alapul. Egyaránt öltheti nagylelkűség vagy önfeláldozás formáját, megjelenhet mások véleményének átvételében, utasításaik, kéréseik kritika nélküli elfogadásában is.
Előnyös, ha:
A folytonos alkalmazkodó magatartás veszélyei:
Sem a saját, sem mások érdekei nem kerülnek terítékre. A cselekvés célja a konfliktus elkerülése. Ez számos formában történhet, többek között döntések elhalasztásában, konfliktusos szituációból való diplomatikus kihátrálásban, vagy akár az ilyen jellegű helyzetek kerülésében.
Az elkerülő magatartás hasznos, ha:
A folytonos elkerülő magatartás veszélyei:
A versengő konfliktuskezelési stílus az erőre épül, alkalmazója az erő segítségével kívánja pozícióját javítani. A cselekvés célja ilyen esetekben a saját érdekek érvényesítése, függetlenül attól, hogy mások milyen igényekkel élnek.
Előnyös, ha:
A folytonos versengő magatartás veszélyei:
Az együttműködő konfliktuskezelési stílus alkalmazása során mindkét fél számára kielégítő megoldás keresése a cél. A gyakorlatban ez a konfliktus okainak feltárását, megértését, és - ennek figyelembe vételével - kreatív megoldását jelenti.
Előnyös, ha:
A folytonos együttműködő magatartás veszélyei:
Célja egy, a felek számára kölcsönösen elfogadható megoldás kialakítása. Ennek során mind kétfél lemond bizonyos igényeiről, a megoldás csak részben elégeti ki az igényeket. A kompromisszumkereső magatartás a másik négy konfliktuskezelési stílus átlójában helyezkedik el. A kompromisszumkereső ember a problémamegoldás során többet ad fel érdekeiből, mint a versengő, és kevesebbet, mint az alkalmazkodó. Ehhez hasonlóan nyíltabban kifejezi érdekeit, mint az elkerülő, de jobban titkolja azokat, mint az együttműködő.
Előnyös, ha:
A folytonos kompromisszumkereső magatartás veszélyei: