„A rendszerállítás során olyan beágyazott mintákat tárunk fel és alakítunk át, amelyek megértése és megváltoztatása nagy kihívást jelent. Az eszünkkel felismerhetjük ugyan negatív viselkedésmintáinkat és destruktív kapcsolatainkat, de a gyakorlatban rendkívül nehezen tudunk megszabadulni ezektől. A rendszerállítás folyamatában tudatosul bennünk a múlt generációitól a jelenünkbe nyúló összetett kapcsolati hálónk. Az összekapcsoltság ilyen közvetlen megtapasztalása elképesztően felszabadító hatású.”
Dan Booth Cohen, pszichológus, tréner, szerző. Forrás: ISCA
A család- és rendszerállítás önismereti módszer, amely segítségével felismerheted nehézségeid forrását és fejlesztheted önmagadat. Segít felfedezni, hogyan vagy belegabalyodva a szenvedésbe, amely valójában a családtagjaidhoz, az őseidhez és a múlthoz tartozik. Feltár rejtett dinamikákat, hogy egészségesebb kapcsolatot alakíthass ki másokkal. Megérted, miként gabalyodtál bele abba, ami a családi rendszeredben sérült, így dolgozhatsz a konfliktusok kibékítésén, a megromlott kapcsolatok, a rend és a teljesség helyreállításán.
Alfred Adler volt az első, aki a „családi konstelláció” kifejezést használta a családfán belül létező kötelékekre és az összetartozás érzésére utalva. Az ötvenes években megjelent a rendszerszemlélet a pszichoterápiában, felismerték, hogy a családi traumák újra és újra ismétlődnek, a minták kényszerítő erővel bírnak, generációról generációra öröklődnek.
A családállítás elméletét és gyakorlatát Bert Hellinger német pszichoterapeuta fejlesztette ki a XX. század utolsó évtizedeiben. Úgy vélte, hogy igaz ugyan, hogy a minta, a kényszer öröklődik, - az egyén szempontjából igazságtalannak tűnő módon felülírva a családtagok személyes szándékait, - azonban megállítható és újraírható. Ez a mintaújraírás történik meg a családállítás során.
Hellinger a családi rendszer működésmódjával kapcsolatban megfigyeléseket tett, melyeket ő törvényeknek, a Szeretet Rendje törvényeinek nevezett el. Az egyén akkor élhet jó életet, ha ezek szerint a törvények szerint helyreáll a rend a rendszerében.
A hely törvénye: A rendszerben mindenkinek megvan a saját helye, amit a rendszerbe érkezés időbeni sorrendje határoz meg. Az élet fentről az ősöktől áramlik lefele: ükszülőktől, dédszülőktől, nagyszülőktől a szülőkön át a gyerekekhez. Bajok származnak abból, ha érzelmi megélésünkben nem a helyünkön állunk. Például, mikor egy gyermek parentifikálódva a család szülői alrendszerébe emelkedik a gyermeki alrendszerből. Létezik vízszintes hierarchia is, például a testvérek születési, és a fontos párkapcsolatok időbeni sorrendje.
Az odatartozás joga: minden családtagnak egyenlő joga van ahhoz, hogy a többiek a családhoz tartozónak ismerjék el. Ez a jog veszik el, mikor valakit szándékosan kitagadnak vagy egy nehezen hordozható lelki fájdalom, trauma következtében tudattalanul kirekesztenek a családból, nem beszélnek róla, megmásítják halála körülményeit. Előfordulhat ilyen például öngyilkosság, gyermek halála, eltűnés, erőszakos halál esetén. A családtagokon kívül minden fontos kapcsolat esetében is el kell ismerni a rendszerhez való tartozást. Fontos kapcsolatnak számít mindenki, aki élet és halál kérdésében jelentőséggel bír, bírt egy családtag életében.
A kiegyenlítődés törvénye: Eszerint a törvény szerint a kapcsolatokban az „adok-kapoknak” dinamikus egyensúlyban kell lennie. Ha fenn akarjuk tartani a kapcsolatot, vissza kell adnunk a jót és a rosszat, amit kaptunk. Az előbbiből egy kicsivel többet, az utóbbiból egy kicsivel kevesebbet. A családi rendszerben ún. rendszer-lelkiismeret működik. Ez a rendszer-lelkiismeret tudattalan és az egyén szempontjából igazságtalan. Gondoskodik a rend helyreállításáról, amennyiben sérül az első két törvény. Ez úgy történik meg, hogy egy később született családtag úgy fog érezni és viselkedni, mint az egyik felmenője, mintha az a rossz dolog, ami a felmenővel történt, vele történt volna meg. „Inkább én viszem helyetted ezt a nehéz sorsot.” „Ha Te nem lehettél boldog, akkor én sem.” A rend akkor áll helyre, mikor a kirekesztett családtagot elfogadjuk és helyet adunk neki a szívünkben.
Bert Hellinger munkásságával, nézeteivel szemben kritikaként fogalmazódik meg, hogy patriarchális értékeket vallott, elavult nemi szerepekben és sztereotípiákban gondolkodott, vezetői stílusa autoriter volt, módszere pedig nem bizonyítékon alapul. Mindezek ellenére a családállítások pozitív mentális hatását, eredményeit tapasztalatok támasztják alá.
Hellinger óta, aki maga is változtatta, fejlesztette módszerét idős éveiben, sokan adtak hozzá az általa kidolgozott módszerhez. Az integrál állítás, amit Bedő Nórától és Kemény Pétertől tanultam, egy ezek közül. Ötvözi magában a különböző állításmódszertanokat, így a hellingerit, a lélek- és szellemmozgásos állítást, a fúziós és mozgásmeditációs módszert. Emberképe az integrál pszichológia emberképén alapul.
Eszköztáramban a felsoroltak mellett pszichodráma, és bodywork elemeket alkalmazok, a transzgenerációs mintázatok mellett én-részekkel is dolgozom az állításokon.
A témák tárháza szinte kimeríthetetlen. Az életeddel kapcsolatos bármilyen kérdésre ránézhetsz ezzel a módszerrel. Fontos, hogy azt hozd magaddal, ami a legjobban foglalkoztat, ami épp a legfontosabb, még ha nem is tudod a családodhoz kötni. Néhány példa a teljesség igénye nélkül:
Nem egészen. Vannak bizonyos körülmények és feltételek, amelyeket figyelembe kell venni:
Bárki, aki csoportban meg tud nyílni és személyes problémáját el tudja mondani. Mentálisan egészséges, cselekvőképes felnőtt, aki nem áll pszichiátriai kezelés alatt és megfelelő énerővel rendelkezik.
Még ne gyere:
A Programon történő részvételi feltételeit részletesen itt olvashatod el.
A csoportban állítóként vagy képviselőként tudsz részt venni.
Azokkal a témákkal foglalkozunk, amelyeket az állítást kérők - az állítók - hoznak a csoportba.
Állítóként saját állításod van. Ez azt jelenti, hogy a folyamatod során a Te témáddal dolgozik az egész csoport. Fontos, hogy mielőtt megérkezel a csoportba, gondold végig magadban, mit szeretnél elérni az állítással, min szeretnél változtatni, mi történik majd, mikor megvalósítod a célod. Hogyan fog akkor alakulni az életed?
Az állításodat egy rövid, 15-20 perces interjú előzi meg, amely során megkérlek, hogy a csoport előtt mondd el a célod, majd a családodról, a felmenőidről beszélgetünk. Ezután a jelenlevők közül kiválasztod azokat a képviselőket, akik megszemélyesítik a rendszered, családod szereplőit és elindul a folyamat. A képviselők az érzékelésük, megéléseik alapján visszajelzéseket adnak a szerepeikből. Javaslataimra oldómozdulatokat tesznek, oldómondatokat mondanak, előfordul, hogy bodywork vagy pszichodráma elemekkel dolgozunk. Az állítás során megnyilvánulnak érzelmek, láthatóvá válnak kapcsolati dinamikák, összefüggések. A saját folyamatodat eleinte kívülről figyeled, majd beállhatsz a saját helyedre az állításban. Ekkor már nem megfigyelő vagy, hanem résztvevő lehetsz. A térben belülről tapasztalhatsz, élhetsz át érzelmeket, beszélgethetsz a rendszered / családod képviselőivel, kifejezheted feléjük érzelmeidet, szükségleteidet, mondhatsz nekik oldómondatokat. Aktív részese, megélője lehetsz a saját állításodnak. Az állításod végén a képviselőktől kérhetsz még visszajelzéseket, majd röviden megoszthatod a csoporttal, hogy hova érkeztél a folyamatodban.
Segítőként - az általunk használt kifejezéssel élve - képviselőként mások folyamataiban segítesz. A képviselet nem igényel semmilyen előképzettséget. Az állító kiválaszt téged egy szerep képviseletére, kapcsolódsz ahhoz, akit képviselsz. A testérzeteidet, érzéseidet és azt figyeled, hogyan viszonyulsz a többi képviselőhöz, hogyan érzel irántuk. Ezekről visszajelzéseket adsz a csoportnak. Érdemes saját magad számára megfigyelned, hogyan vagy egy adott szerepben, ismerős-e az a számodra, ha igen, akkor honnan, milyen hozzá a viszonyod. Javaslom, hogy képviselőként is hozz magaddal saját témát, amit a nyitókörben megosztasz a többiekkel.
Az állítás folyamata során fokozatosan bontjuk ki a témát. Dolgozunk mozdulatokkal, kimondjuk, ami van, mondunk olyan mondatokat, amelyek elmozdulást, oldást tudnak hozni egy helyzetben, amelyek segítenek helyreállítani azt, ami félrement a rendszerben. Az integrál módszer sajátja, hogy időnként megállítjuk a családállítást és pszichodráma-elemekkel vagy zenés mozgásmeditációval, bodywork-kel fejezzük ki az érzelmeinket, érzeteinket. Az állítás végén a képviselők visszajelzést adnak arról, hova érkeztek, és visszaadják a szerepeiket.
Kiscsoportban dolgozunk, legfeljebb tíz résztvevővel. Egy egész napos csoportban négy, egy esti csoportban két állítás van. A nap során az állítások egymás után következnek, köztük szünetet tartunk, a sorrendet helyben döntjük el. Egy állítás hossza kb. másfél óra, ami változhat. A csoportnapot nyitókörrel kezdjük, ahol elmondhatod hogyan vagy, mivel érkeztél, és zárókörrel, a tapasztatok megosztásával zárjuk.
A csoporton történtek csoporttitkot alkotnak. Ez azt jelenti, hogy a résztvevők vállalják, hogy csak az őket érintő folyamatokról beszélnek a saját nézőpontjukból, másokról, mások folyamatairól nem beszélnek. Tőled is ezt kérem, ha eljössz a csoportba.
Javaslom, hogy tanulmányozd át a honlapon található tartalmakat. A workshop előtt megkereslek és beszélgetünk egy egyéni konzultáció keretében. Ezen tisztázzuk felmerülő kérdéseidet, alkalmunk lesz arra, hogy megismerkedjünk egymással. Ez a konzultáció ingyenes.
Az állításon történtek feldolgozási ideje körülbelül három hét. Az állítás megdolgoztatja a lelked, mély témákat érint, ezek lehetnek felkavaróak, nehezek. Előfordulhat, hogy az állítást követő napokban feljönnek azok a nehézségek, amelyek előjöttek az állításodban is. Ezek néhány nap alatt rendeződni szoktak. Vannak esetek, amikor egy állítás megoldja azt problémát, amivel érkezett az állító, és van, amikor hosszabb folyamatra, több alkalomra van szükség. Változás viszont mindenképpen elindul.
A feldolgozást segíti, ha kapsz benne szakembertől támogatást. Ilyen szakember lehet az egyéni terapeutád, egy önismereti tanácsadó vagy egy coach. Ha nincs melletted támogató szakember, hozzám is fordulhatsz, ha segítségre van szükséged.
Fontos, hogy az állítás után közvetlenül, és az azt követő időszakban sem élj tudatmódosító szerekkel, vagy vegyél részt olyan alkalmakon, ahol valamilyen módszerrel módosult tudatállapotba kerülsz.
Az egész napos csoportok reggel 9.30-kor kezdődnek és az állítások számától és hosszától függően kb. 19 óráig tartanak. Egy egész napos csoporton legfeljebb négy állítás van.
Az esti csoportok 17 órakor kezdődnek és kb. 21.30-ig tartanak az állítások számától és hosszától függően. Az esti csoportokon két állítás van.
A csoportidőpontok menüpontban találod az aktuális időpontokat. Az időpont mellett levő jelentkezési felületen keresztül tudod elküldeni jelentkezésedet.
Állítóknak: 27.000 Ft / alkalom - Most 15% kedvezménnyel: 23.000 Ft
Képviselőknek: 8.000 Ft / alkalom egész napos workshopon, 6.000 Ft / alkalom esti workshopon
Munkám során irányadónak tekintem a Nemzetközi Rendszerállító Szövetség (International Systemic Constellations Association, ISCA) Etikai Kódexében foglaltakat.
Az integrál család- és rendszerállítás önismereti módszer. Nem helyettesíti a pszichoterápiát vagy a pszichiátriai kezelést. Nem vagyok orvos és pszichoterapeuta. Az általam nyújtott szolgáltatás nem minősül orvosi gyakorlatnak, egészségügyi szakképesítéshez kötött pszichoterápiás gyakorlatnak és nem-konvencionális gyógyító és természetgyógyászati eljárások körébe tartozó tevékenységnek. Nem diagnosztizálok.
Az ügyféllel való együttműködésem egy partneri folyamat, amelynek célja, hogy az ügyfelet az általa egyoldalúan – illetve a velem való egyeztetés során a velem közösen – meghatározott célok elérésében támogassam többek között azáltal, hogy az ügyfél a lehető legtöbbet hozza ki önmagából, így életét egyre hitelesebben, önazonosabban alakíthassa, és egyre inkább saját értékrendjével és világképével azonos életet és környezetet alakíthasson ki.