Mikor van mediációra szükséged?
„Egyedül kevés vagyok, elfogytak az eszközeim. Jó lenne újra békében, együttműködő kapcsolatban élni… ...vagy csak szépen lezárni azt, amit már nem lehet megjavítani. Szeretném, de nem tudom megoldani a konfliktust, amibe kerültem! Jó lenne valaki, aki kívülről lát, közvetít és segít a vitarendezésben.”
Az ilyen szituációkban bír nagy jelentőséggel a mediáció.
A mediáció konfliktuskezelési módszer: azt a folyamatot nevezzük így, amikor egy vitában a szemben álló felek beleegyezésével egy pártatlan harmadik fél jár közben.
A mediáció során a vitában állók kapcsolata elmozdul a kiindulási állapotból, vagyis átalakul. (Ezért nevezik a folyamatot transzformatív, azaz átalkító mediációnak is.) Az átalakulás során képessé válsz tisztán megfogalmazni szükségleteidet és konstruktív módon viszonyulni a másik fél problémáihoz.
A függetlenség azt jelenti, hogy egyikőtökkel sem állok személyes vagy üzleti kapcsolatban, nincs érdekeltségem a közvetítés eredményében. Jelzem és megszüntetem, ha összeférhetetlenség merül fel.
A pártatlanság azt jelenti, hogy a folyamatban egyformán vagyok segítségetekre, egyikőtök irányában sem vagyok elfogult, középen állok.
A mediációs folyamat során birtokomba került információkat nem osztom meg harmadik féllel.
Neked is ajánlom,
ha szívből vágysz arra, hogy kapcsolatod újra élhető minőségű legyen,
ha jól felfogott érdeked a kiszámítható együttműködés a másik féllel,
ha véget ér a kapcsolat, és szeretnéd kulturáltan elvarrni a szálakat,
vagy ha a kapcsolatod lezárása után továbbra is együtt kell működnöd a másik féllel (pl. közös gyerek, közös vagyon miatt).
honalpon keresztül, telefonon, e-mailben, Csengettyű utcai irodában személyesen
az alábbi kérdések tisztázása: Miben kér segítséget? Mit várhat a mediációtól? Mediálható-e az eset? Másik fél bevonása a mediációba: annak tisztázása az ügyfél, vagy a mdeiátor keresi meg, mivel vonható be a mediációba?
külön-külön. Hoszsza: másfél óra. Segít a feleknek a felkészülésben a közös mediációs ülésre, a mediátor tájékozódik.
(kb 3 ülés). Hossza egyenként két óra
a mediátor a felekkel külön-külön egyeztet, ha arra szükség van, nem feltétlenül része a folyamatnak
egy-két hónap után annak megvizsgálása egy közös találkozó keretében, hogy hogyan működik a megállapodás a gyakorlatban, szükség van-e a módosítására.
Első mediátori képzéseim a Munkaügyi Közvetítői és Döntőbírói Szolgálathoz (MKDSZ) és az amerikai Szövetségi Mediációs és Békéltető Szolgálathoz (Federal Mediation and Conciliation Service) kötődnek. 2015-ben történt megszűnéséig tagja voltam az MKDSZ-nek.
A munkaügyi mediáció területén szerzett ismereteimet 2014 óta a kapcsolatokra fókuszáló, ún. transzformatív (átalakító) mediációs irányzat szemléletével és eszköztárával bővítem. Szakmai fejlődésemben fontos mérföldköveket jelentenek a mediáció hazai meghonosítóinak, dr. Barczy Magdolnának és Szamos Erzsébetnek mediátor és családi mediációs képzései, a Partners Hungary Alapítvány továbbképzései.
2015 óta resztoratív (helyreállító)facilitációval is foglalkozom, ami a normaszegésekből eredő szervezeti konfliktusok feloldásának hatékony eszköze.
Olyan eszköztárral rendelkezem, amellyel sikeresen segítelek majd, hogy megtaláld az igényeidnek megfelelő, személyedre szabott megoldást kapcsolataid rendezéséhez.
előkészítő találkozó (90 perc) 25.000 Ft
közös mediációs ülés (60 perc) 19.000 Ft / fő
különülés (90 perc) 25.000 Ft
A közvetítői tevékenység végzését a 2002. évi LV. törvény szabályozza Magyarországon.
Munkám során irányadónak tekintem az Országos Mediációs Egyesület Szakmai Etikai Kódexében foglaltakat.
Számítanak a költségek, számít az idő, számít a végeredmény. De ami a legtöbbet számít: a szemlélet.
A mediáció során aktív résztvevője és alakítója, nem pedig elszenvedője leszel a folyamatnak.